niedziela, 13 listopada 2016

Moje związki z Marią Curią


            Po wrześniowym spotkaniu w WTG poszłyśmy z dziewczynami na kawę i małe co nieco do Costy na Świętokrzyskiej. Było nas dużo, bo miałyśmy gości z Gdańska. Jak zwykle przy takich spotkaniach rozmawiałyśmy o różnościach. Grażyna wspomniała o swoim blogu i o projekcie nad którym teraz pracuje. A chodzi o genealogię Marii Curii Skłodowskiej.  Temat mnie nie interesuje, powiedziałam, że nie będę tego czytać i już. Ale Grażyna nie odpuściła i mówi do mnie, że zajęła się również przodkami Marii ze strony matki i że ta matka urodziła się w Ruchnie koło Węgrowa. No tego już było za wiele. Chciał nie chciał musiałam dowiedzieć się czegoś więcej.  Po powrocie do domu dopadłam do komputera i zaczęłam czytać wszystko jak leci. Już w grudniu 2013 roku w http://www.moremaiorum.pl/  był o tym artykuł…można ściągnąć z Internetu.

Skąd się wzięli państwo Boguscy w Ruchnie?
Dziadek Marii był komisarzem dóbr Ruchny z przyległościami. Zaś 15 sierpnia 1835 roku urodziła się matka Marii, Bronisława Boguska. Rodzina niedługo później wyprowadziła się do Warszawy.


Tutaj link do strony Geni o Bronisławie Boguskiej:  
https://www.geni.com/people/Bronis%C5%82awa-Sk%C5%82odowska/4754024271660072144

Dla niewtajemniczonych:
Ruchna- wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie Węgrowskim, gminie Liw. Do roku 1954 istniała gmina Ruchna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.
WTG - Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne http://www.wtg.org.pl/
Goście z Gdańska - Koleżanki z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.
Grażyna - Grażyna Rychlik, jest z zawodu przewodnikiem po Warszawie i pilotem wycieczek, także genealogiem. Ostatnio wydała świetną książkę: "Praktykowanie genealogii. Pieniążkowie z Jedlińska". Jestem szczęśliwą posiadaczką egzemplarza z dedykacją autorki :). Być może jesteśmy spokrewnione, ale jeszcze nie dokopałyśmy się wspólnych korzeni. Grażyna jest też autorką bloga: https://praktykowaniegenealogii.wordpress.com/
More Maiorum - pierwszy genealogiczny periodyk w Polsce on line: /http://www.moremaiorum.pl/

Aktualizacja 10.12.2016
Wczoraj na zaprzyjaźnionym blogu ukazał się artykuł o rodzinie Marii ze strony matki. Polecam, jest tam wiele ciekawych informacji: 
http://www.kimonibyli.pl/maria-sklodowska-curie-rodzina/


Tutaj kilka zdjęć  Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie ul Freta. Trwa remont, co widać na dwóch pierwszych zdjęciach, ale muzeum jest czynne po przeciwnej stronie ulicy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz