czwartek, 1 grudnia 2016

Odnalazłam zdjęcie prababci!


     EDYCJA:
Po kilku latach od napisania tego postu, okazało się, że niestety się pomyliłam. Na zdjęciu nie jest moja prababcia, a druga żona pradziadka. Porównałam dokładniej czas i jedno ze zdjęć z tego samego okresu. No cóż pomyłki się zdarzają..
     
    Od zawsze wiedziałam, że moja babcia macierzysta została sierotą w wieku 5 lat. Wiedziałam, że pradziadek ożenił się powtórnie. Wiedziałam również, że babcia miała rodzeństwo rodzone i przyrodnie, znałam ich imiona. Niektórych pamiętam ze spotkań rodzinnych. Obecnie znam więcej szczegółów, z datami urodzenia,  małżeństwa, zgonu, wiem gdzie są pochowani…
            W dzieciństwie często oglądałam z babcią rodzinne zdjęcia, nie było tego dużo…Pamiętam, że jedno ze zdjęć babcia opisywała mi dokładnie, po kolei nazywała osoby ze zdjęcia. No cóż, minęło wiele lat, babci już d dawna nie ma, ja trochę pozapominałam. Nie mam już  nikogo kogo mogłabym zapytać o tą fotografię. Pomyliło mi się, ubzdurałam sobie, że na tej fotografii jest moja babcia z częścią rodzeństwa i ze swoją macochą. Babcia miała dwie siostry rodzone i jedną przyrodnią i po jednym bracie z dwóch związków pradziadka. A zdjęciu są trzy dziewczynki i jeden chłopiec…
   Niedawno odszukałam to zdjęcie, było w fatalnym stanie, zniszczone przez czas, mikroorganizmy, z plamami. Sama nie potrafię poprawić stanu zdjęcia, poprosiłam więc osoby z grupy genealogicznej o pomoc i po kilkunastu minutach otrzymałam przepiękną rekonstrukcję. 
    Zaczęłam analizować wiek, ilość i płeć dzieci. No i wreszcie dotarło, to co dawniej mówiła do mnie babcia. Na zdjęciu jest moja prababcia, czyli prawdziwa mama mojej babci, ze swoimi dziećmi…To jedyna fotografia mojej prababci. Nie sądzę, żeby udało mi się odszukać coś jeszcze. Prababcia zmarła w 1914 roku w Goździku. Obecnie to część Mińska Mazowieckiego. Urodziła się w Skwarnem. Skwarne jest wsią pomiędzy Mińskiem Maz. a Cegłowem.

Posiadam dwie odbitki jednego ujęcia:

A to fotografie po regeneracji:
 wykonanie:Arkadiusz Stań
wykonanie: Jola Lipińska
wykonanie: Sławomir Przemysław Pietrzak
wykonanie: Tomek Nagay

A moja babcia? To ta dziewczynka........ Może pokusicie się o odpowiedź?

15 komentarzy:

 1. Takie zdjecie to rodzinny skarb!

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurczę... Dorota, ale jesteś podobna do tej dziewczynki stojacej po prawej stronie Twojej prababci... tej niżej. Nie mam pojęcia, czy to Twoja babcia, bo chyba ma ciut więcej niż 5 lat, ale podobieństwo do Ciebie z dzieciństwa jest ogromne!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jola, Tobie powinno być łatwo, bo znasz mnie bardzo długo...

   Usuń
 3. A ja stawiam na tę dziewczynkę po lewej stronie prababci :D Smutna ona, dzieci naburmuszone ... a może trochę wystraszone ... ale pamiątka bezcenna :) Widzę, że udało Ci się Dorotko wstawić linki do blogów i do przydatnych stron ... super :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również obstawiam że jest to dziewczynka po prawej (patrząc na zdjęcie) a po lewej od siedzącej kobiety :) Kiedy rozstrzygnięcie zagadki?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nadszedł czas na rozstrzygnięcie zagadki: Wg mnie moja babcia to ta dziewczynka z prawej strony zdjęcia poniżej chłopca. A dlaczego? Ponieważ moja babcia była środkową siostrą, urodziła się w 1909, najstarsza w 1907, a najmłodsza w 1912. Wygląda na to, że wszystkie siostry są bardzo podobne do siebie, a co za tym idzie ja jestem podobna do każdej. Dlatego przykro mi bardzo, ale Jola, pomimo że zna mnie od zawsze tym razem nie trafiła, za to moje kochane blogerki genealożki wycelowały w samą dziesiątkę. Gratulacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam a mnie nie jest przykro, że nie zgadłam, zwłaszcza że najstarsza siostra twojej babci naprawdę bardzo przypomina mi siedmio/ośmiolatkę, która bawiła się na moim podwórku i chodziła do tej samej klasy. Wiekowo chciałam nawet napisać, że bardziej pasuje dziewczynka stojąca niżej chłopca i jak się lepiej przyjrzałam to przypomniały mi się twoje fotografie z wieku przedszkolnego, na których masz okraglejszą buźkę i przypominasz również twoją babcię. Ale do prababci podobny jest jedynie jej syn :-P

   Usuń
  2. Hahaaa Dorotko, to intuicja genealoga ;)

   Usuń
  3. A wiesz Kasiu, że coś w tym jest :)
   Okazuje się, że prawie wszystkie koleżanki, które znały mnie od bardzo dawna, obstawiały podobnie.

   Usuń
 6. Jedna z moich Babć miała trzy siostry i czterech braci.
  Bracia zginęli podczas wojen i powstań, jeden zmarł naturalnie ale przed moim urodzeniem. Natomiast doskonale znałam wszystkie siostry Babci i ich rodziny. Mam ich wszystkich zdjęcia w rodzinnym albumie. Z resztą do dziś to moja najbliższa rodzina. Mama była jedynaczką, ja jedynaczka, Tatuś miał brata ale bezdzietnego i to rodziny Babci sióstr były dla mnie najbliższe.

  Ale faktycznie takie stare rodzinne zdjęcia to jedne z najpiękniejszych pamiątek rodzinnych, cenne jak największe skarby!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie cenniejsze i ważniejsze niż dobra materialne...

   Usuń